Björk-najbardziej charyzmatyczna wokalistka na świecie

Björk, islandzka piosenkarka znana na całym świecie nie tylko z tego, że przyniesiono do jej domu bombę, przyzwyczaiła wszystkich do swojego niewinnego, dziecięcego wizerunku. Za to w życiu potrafi być naprawdę ostra. Mogła się o tym przekonać pewna dziennikarka, która w Bangkoku próbowała się zbliżyć do jej syna. Björk odpowiedziała reporterce ciosem karate. Żartów nie było.
      Artystka wszędzie znana jest jako
Björk. Nigdy nie podaje swojego nazwiska, które brzmi Gudmundsdottir. Zreszta  i tak  nikt by go nie zapamiętał. Dziś bodaj najbardziej charyzmatyczna wokalistka świata ma 32 lata i za sobą dwudziestoletnią karierę muzyczną. Jest też mamą jedenastoletniego chłopca o imieniu Sindri. Zawsze zabiera go w trasę koncertowa i...zaciekle broni jego prywatności. 
   
Björk, urodzona w Reykjaviku, od szóstego roku życia grała na fortepianie i flecie. Już w wieku 11 lat nagrała płytę z piosenkami dla dzieci, na której szczególną uwagę zwraca jej własna kompozycja "Johannes Kjarval". Wkrótce potem zainteresowała się rockiem , a kilka następnych lat jej kariery upłynęły pod znakiem współpracy z mniej znanymi , głównie punkowymi i nowofalowymi zespołami (Tappi Tikarras, Theyr, Kukl). W 1986 roku została wokalistką kultowej grupy Sugarcubes, która zdobyła popularność daleko wykraczającą poza Islandię. Zespół , którego muzyka łączyła styl  Cocteau Twins, Siouxie And The Banshees i U2, potrafił stworzyć własne, oryginalne brzmienie , w czy duży udział miała Björk. Jednak prawdziwie oszałamiającą kariera Björk rozpoczęła się dopiero w 1992 roku, kiedy to przystąpiła do pracy nad pierwszym autorskim albumem zatytułowanym "Debut". Rozwijając swój niezwykle oryginalny głos osiągnęła poziom gimnastyki wokalnej, a w poszukiwaniu nastroju sięgnęła po niezwykłe instrumenty jak harfa czy orkiestra smyczkowa z Indii i niesamowite pomysły realizatorskie (nagrywanie wokali np.na plaży lub w toalecie). I choć "Debut" był albumem dość trudnym i ambitnym, tak bardzo wyróżniał się na tle ówczesnej muzyki rockowej, że Björk niemal błyskawicznie zdobyła miedzynarodowe uznanie-zarówno publiczności, jak i krytyki. Następna płyta "Post", ukazała się w 1995 roku i przyniosła ugruntowanie popularności Björk. Mimo że kariera Björk trwa już dwadzieścia lat, najnowszy, trzeci solowy album artystki "Homogenic" otwiera nowy rozdział w jej muzycznym życiu. Przede wszystkim jest to pierwsza płyta , której producentem była sama Björk. Jest to także jej najbardziej bezkompromisowy album, zawierający najambitniejsze wyczyny wokalne. Brzmienie naładowane emocjami nadaje płycie atmosferę bardziej osobistą niż kiedykolwiek wcześniej. Inne charakterystyczne cechy "Homogenic" to złożone struktury i nowatorskie aranżacje . Słowem Björk Homogeniczna, Björk w oprawie smyczków , w towarzystwie elektronicznej orkiestry ... Björk niepokorna i piękna, wyzwolona ze stereotypów muzyki rozrywkowej... Björk jest spod znaku Skorpiona , co lubi podkreślać. Przepada za ostrygami z szampanem oraz za surowym mięsem. Ćwiczy karate i pływa. Zawsze wspomina swoje islandzkie pochodzenie. Niedawno kupiła sobie małą tunezyjską wysepkę. Oczywiście, razem z domem za 50 tysiecy dolarów.

"Słowo Polskie" listopad 1998.


Björk banners exchange