BJÖRK - DLACZEGO JUŻ NIGDY NIE ZAGRA W FILMIE

    Należy od kilku lat do uznanych sław muzyki pop, choć jej piosenki wcale nie są najłatwiejsze w odbiorze. Björk jest jednak prawdziwą artystką. Chropawy, a przy tym ciepły głos sprawia, że słuchając jej, powoli tracimy kontakt z rzeczywistym światem i pogrążamy się w baśniowej atmosferze, pełnej skrzatów, trolli i innych zapomnianych przez czas stworzeń, które żyją jedynie w zakamarkach naszych wspomnień z dzieciństwa.
    Taka jest Björk - piosenkarka rodem z Islandii, sprzedająca miliony płyt jak świat długi i szeroki, ciesząca się, co rzadkie, jednakowym szacunkiem krytyków i publiczności. Na ostatnim festiwalu filmowym w Cannes mieliśmy okazję poznać Björk z zupełnie innej strony. Stało się to przy okazji pokazu konkursowego najnowszego filmu duńskiego reżysera Larsa von Triera, Dancer in the dark, który Bjork nie tylko oprawiła swoją muzyką, ale również zagrała w nim główną rolę.
    Efekt współpracy obojga skandynawskich artystów przeszedł jakiekolwiek oczekiwania. Dzieło wyróżnione zostało główną nagrodą - otrzymało Złotą Palmę za najlepszy film, a Björk dostała drugą Złotą Palmę jako najlepsza aktorka.
    Jednak droga do sukcesu nie była usłana różami. Dla islandzkiej gwiazdy był to pierwszy fabularny film w jej karierze. Niestety, prawdopodobnie okaże się też ostatnim. Podczas prac nad nimdo prasy wciąż docierały pogłoski o dramatycznych spięciach na planie. Bezustanne kłótnie i spory, jakie Björk wiodła z reżyserem, przerodziły się w prawdziwy koszmar. W pewnym momencie piosenkarka, nie mogąc znieść napęcia, opuściła na cztery dni ekipę. Szczęśliwie udało się przezwyciężyć konflikty i dokończyć pracę. W Cannes oboje pojawili się już uśmiechnięci, spacerując ręka w rękę.
    Jednak aktorskie przeżycia okazały się dla artystki zbyt wyczerpujące. - To była moja pierwsza i ostatnia rola - skomentowała swój nieoczekiwany sukces. - Zbyt długo przebywałam w świecie słów. Czas wrócić do muzyki.

Mariela P.

podziękowania dla Karoliny Lubowickiej za przysłanie artykułu