Recenzja - Björk 'Vespertine'

 

Płyty i osoba Björk zawsze były przyjmowane z jednogłośnym entuzjazmem. Aż do filmu Larsa Von Triera "Tańcząc w ciemnościach", kiedy to Islandka zdobyła sobie wielu wrogów. Część znielubiła piosenkarkę poprzez sam film, który wywołał bardzo skrajne reakcje. Björk zarzucano w nim nadmierne utożsamienie się z bohaterką Selmą. Innym nie spodobały się plotki o kłótniach z reżyserem oraz wszechobecność w mediach za sprawą Złotej Palmy.

Według zapowiedzi samej Björk, jej nowa płyta miała być przeciwieństwem "Piosenek Selmy", szczególnie w sferze nastroju. To założenie nie do końca się udało. Owszem piosenki są lirycznie pogodniejsze, ale całość brzmi jak kontynuacja soundtracku.

Połowa utworów oparta jest na elektronicznym poszarpanym beat'cie przywodzącym na myśl produkcje wytwórni Warp. Reszta bazuje na tradycyjnych smyczkach, cymbałach i chórze. Na pierwszym planie paraduje jednak głos Björk, niezmiennie przejmujący, podany z tą samą dziecinną manierą, za którą z pewnością nie każdy zdążył się stęsknić.

Zdecydowanie najpiękniejszą kompozycją na płycie jest utwór "Pagan Poetry" od pierwszego przesłuchania chwytający za gardło, obok wpadającego w ucho "It's Not Uo To You" świetny kandydat na singla. Ciekawy jest też postrockowy (!) kawałek "Heirloom" opowiadający o powracającym śnie. Wszystkie kompozycje to ballady - bajki, którym właściwie nic zarzucić nie można. Osiem lat od "Debiutu", wspaniale byłoby jednak usłyszeć Björk chociażby w rytmiczniejszych numerach w stylu "Big Sensuality".

Princess Islandia pozostaje obojętna na tego rodzaju tęsknoty. Coraz bardziej zanurza się w swoim świecie i robi swoje, podążając za głosem swojej bogatej wyobraźni. Jej twórczość staje się dojrzalsza, a równocześnie mniej przystępna. Kiedyś wydawało mi się, że Björk mogę słuchać bez końca. Dziś wiem, że choć do przejedzenia jeszcze daleko, nie czuję już głodu. Na niższą ocenę nie potrafię się jednak zdobyć.

Kasia Nowicka 'Fluid' nr 11(12) październik 2001 

dziękuję Kasi Nowickiej za zezwolenie na opublikowanie artykułu