Fenomen Björk

Wielbiciele muzyki alternatywnej uwielbiają jej głos "Głos jak nóż do lodu" (Bono), a Fashion  Victims - pstre i eklektyczne stroje. Makijaż Björk robi Topolino, filmuje Mondino, a ubierają najbardziej awangardowi kreatorzy. Piosenkarka i aktorka (Złota Palma w Cannes) stała się ikoną mody.

"Björk nie gra, ona jest" - twierdzi Catherine Deneuve. Ta charyzmatyczna drobna brunetka, o oryginalnej lapońskiej urodzie jest ulubienicą mediów. Każdej okładce jej albumu, wideo-klipowi, koncertowi poświęcają wiele uwagi. Zdobyła najważniejsze wyróżnienia muzyczne, prestiżową nagrodę filmową, jej eklektyczne, nowatorskie kreacje wymykają się jakimkolwiek kwalifikacjom. Chociaż nie ma osobistego stylisty ani doradcy, doskonale wie, czego w modzie szuka i czego chce. Na spotkania z projektantami przychodzi tylko ze swoją przyjaciółką o imieniu Yoga, ich propozycje komentuje po islandzku, wybiera szybko i zdecydownie. Złotą Palmę w Cannes odebrała w sukience z haftowanego jedwabiu (z koncentryczną gwiazdą) sygnowanej przez Aleksandra i Mahieu, dwuch młodych francuskich projektantów, laureatów Grand Prix Festiwalu Mody w Hyeres w roku 1999. Artystka  ma znakomite wyczucie mody, często jako pierwsza wkłada kreacje projektantów , których nazwiska dopiero staną się głośne, np. stroje z papieru "flashy' od Husseina Chalayana, "suknię motyl" Jeremy'ego Scota, "sukienki wykroje" Martina Margieli, "suknie tuby" "Comme des Garcons". Z listy nazwisk wielkich projektantów wybrała Jeana-Paula Gaultier. Do pierwszego wspólnego wideoklipu "Violently Happy" Gaultier ubrał Björk  w kaftan bezpieczeństwa. Wkrótce potem zaproponował piosenkarce udział w pokazie "Eskimosi 1994-95". "Zawsze uwielbiałem jej stroje. Podobał mi się też sposób, w jaki wchodziła na scenę - wspomina Gaultier - Odkryłem paradoksalną i fascynującą osobowość, która łączy w sobie kruchość małej dziewczynki i niezależnośc mądrej kobiety. Było dla mnie oczywiste, że pewnego dnia zostanie aktorką". Kreacje
Björk  są często w ulubionym kolorze pomarańczowym. "Jestem bardzo konserwatywna - mówi przekornie - na pomarańczowo ubieram się od trzeciego roku życia. W psychologii kolor pomarańczowy uważa się za leczniczy i dodający energii. Noszę marchewkowe rzeczy, czasem w tym kolorze również włosy, gdy czuję się osłabiona". Björk Gudmundsdóttir ma 32 lata, jest już dojrzała kobietą, zachowuję się jednak jak mała dziewczynka . Ten wizerunek pomagają tworzyć Björk   reżyserzy jej plastycznie niezwykłych wideoklipów. Każdy, kto je widział, przyzna, że piosenkarka sprawia wrażenie wyjętej żywcem z surrealistycznej bajki jak z "Alicji w Krainie Czarów'.

RODZINA
Mama Haraldur Hauksdóttir, tata Gudmunder Gunnarsson, Björk  ma trzy siostry i trzech bracji. Jej imię oznacza "brzozę". Yoga. Przyjaciółka. Towarzyszy Björk  na każdym planie filmowym, promocji, podczas zakupów. Björk  dedykuje jej piosenki i chodzi z nią pod rękę na ulicy. Sindrieldonthornsson, czyli Sindri ("iskierki wokół słońca"). 14-letni syn. Nie opuszcza matki na krok.
Jest maskotką pokazów, koncertów, a nawet nocnych klubów. Zdaniem Björk to najbardziej intrygujący charakter, z jakim zetknęła się w życiu. Michel Gondry. Reżyser sześciu najbardziej szalonych wideoklipów Björk. Spike Jonez. Reżyser filmu "Być jak John Malkovich", w którym Björk   śpiewa piosenkę "Amphibian". Nakręcił wideoklip "It's oh so quiet".

NARZECZENI
Thor Eldon ojciec Sindriego, gitarzysta The Sugarcubes. Tricky były członek Massive Attack. Z Björk  tworzyli nierozłączną parę aż do czasu, odbił mu ją Goldie, dwa lata młodszy od Björk  czarnoskóry gwiazdor muzyki jungle. Rezultat: duet muzyczno - miłosny. Wszystko się skończyło tak szybko,  jak się zaczęło.

FAN CLUB
Madonna. Najwierniejsza fanka. Artystka poprosiła Björk  o wiele piosenek. Björk  napisała tylko jedną i nie chciała spotkać się z gwiazdą. Wszyscy jednak twierdzą, że za sobą przepadają.
Caherine Deneuve. Partnerka Björk w filmie "Dancer In The Dark" i od tego czasu jej "matka chrzestna".
Lars von Trier. Reżyser "Dancer In The Dark". Realizacja przebiegała burzliwie. Björk  zniknęła na siedem dni, poszarpała zębami swój filmowy kostium  na oczach całej ekipy, a jego strzępki zjadła. Mimo to reżyser odbierając Złotą Palmę, powiedział: "Jeśli ktoś z państwa zobaczy Björk, proszę jej przekazać, że ją kocham, bo mnie nie che wierzyć".
Kasia Nosowska. "Jest paru artystów, których podziwia, nie wszyscy działają na mnie w sposób inspirujący. Niektórzy są zbyt wielcy, zbyt doskonali, żeby wogóle myśleć o tym, by cokolwiek z nich czerpać. Tak jak Björk . Ona jest zbyt wyjątkowa. Z chęcią wypolerowałabym jej trzewiki".
Ricardo Lopez. 21-latek z Miami. We wrześniu1995 roku popełnił samobójstwo, nie mogąc znieść faktu, że Björk  spotyka się z czarnoskórym mężczyzną (Goldie).

Björk  w sieci:
www.bjork.digimer.pl - polska strona wokalistki
www.bjork.mmedia.is - islandzka strona Björk
www.alt.music.bjork - grupa dyskusyjna Björk
www.bjork.com - oficjalna strona piosenkarki
www.bjorkclub.com - strona amerykańskiego fan clubu Army Of Björk
www.bjorkdirect.com - oficjalny sklep z płytami Björk

Książka - "Story Of The Eye" Batallies. Björk   twierdzi, że odmieniła jej życie.
Wiersze - artystka wydała tomik "Björk  o świętach". 100 egzemplarzy, każdy ręcznie prze nią ilustrowany. Dziś można kupić je w internecie, egzemplarz 600 $.
Tatuaż - 1000-letni kompas marynarski na lewym ramieniu.

Ewa Awdziejczyk, Sylvie Jorif 'Elle' nr 9 (72) wrzesień 2000