Human Behaviour
  Crying
  Venus As A Boy
  There's More To Life Than This (utwór nagrany w toalecie baru)
  Like Someone In Love
  Big Time Sensuality
  One Day
  Aeroplane
  Come To Me
  Violently Happy
  The Anchor Song
  Play Dead (piosenka z filmu 'The Young Americans')

 

'Debut' został wydany w 1993 roku i jest uważany za jedną z najważniejszych i najbardziej przełomowych płyt lat 90. Krążek wypełniły brzmienia z pogranicza dźwiękowego eksperymentu i klubowej muzyki dance. Obok quasi-hause'owych i prawie triphopowych kompozycji pojawiły się utwory natchnione jazzem i folklorem Indii.

Większość utworów można było usłyszeć w brytyjskich klubach muzycznych, dyskotekach. Różnią się jednak one od innych utworów dance - mają orginalną formę i niebanalny tekst. Na szczegółną uwagę zasługują napewno piosenki Human Behaviour oraz Big Time Sensuality (chociaż wersja z teledysku jest o wiele ciekawsza). Na płycie znajdziemy również nastrojowe kawałki takie jak 'Like Someone In Love' (wg. jakiegoś rankingu jest to jedna z najseksowniejszych piosenek lat 90 :), w którym słychać jedynie harfę i 'odgłosy ulicy', 'Come To Me' (moja ulubiona piosenka z tej płyty) oraz 'Anchor Song'.

Osobna sprawa to teledyski. Björk zadbała o naprawdę ciekawą i nowoczesną wersję wizualną swoich dzieł. Kto nie zna misia z 'Human Behaviour' czy szalonej fryzury (różki) Björk z 'Big Time Sensuality' czy 'Venus As A Boy'?

Za niesamowitą różnorodność stylistyczną albumu odpowiedzialny był, obok Björk, wzięty producent i muzyk grupy Soul II Soul - Nellee Hooper.

'Debut' okazał się wielkim sukcesem komercyjnym. Nieznanej w szerszych kręgach artystce udało się sprzedać 2,5 mln egzemplarzy tego wydawnictwa na całym świecie. Muzykę Björk doceniali również krytycy najważniejszych brytyjskich magazynów, zgodnie uznając jej album za najlepszą płytę 1993 roku.

muzycy:

Björk - wokal
Jhelisa Anderson - chórki
Björk, Marius De Vries, Paul Waller, Martin Virgo, Garry Hughes - instrumenty klawiszowe, programowanie
Luis Jardim, Bruce Smith, Nellee Hooper - perkusja
Corki Hale - harfa
Garry Hughes - organy
Luis Jardim - bas
Jon Mallison - gitara
Talvin Singh - tabla