Björk Guđmundsdóttir jest chyba najbardziej znaną Islandką na świecie. Wpisała się na stałe do światowej sceny muzycznej i jest uważana za jedną z największych wokalistek lat 90'......a wszystko zaczęło się 21 listopada 1965 roku, w dniu narodzin Björk. Jej matką jest Hildur Hauksdóttir a ojcem Gudmundur Gunnarsson. Ma trzy siostry oraz trzech braci. Jej imię oznacza "brzozę", natomiast nazwisko Guđmundsdóttir to po prostu "córka Gudmundur'a".
Björk już od najmłodszych lat interesowała się śpiewem - "Śpiewałam od dziecka. Śpiew był naturalną reakcją na to co się wokół mnie działo. Mój ojczym związał się z moją matką kiedy miałam 4 lata. Puszczał mi dużo muzyki i zawsze miał dla mnie mnóstwo czasu. Bywało, że siadywał ze mną każdego wieczoru i pisaliśmy wiersze dobieraliśmy akordy, był członkiem jednego z lepszych zespołów w Islandii".

  sześcioletnia Björk

Pierwsza płyta Bjork

Od 6 do 14 roku życia Björk uczęszczała do szkoły muzycznej w Reykjawiku (Barnamúsíkskóli Reykjavíkur) . Tam uczyła się gry na pianinie oraz flecie. Björk mówi - "szkoła była bardzo konserwatywna ale ja się buntowałam, na boku pracowałam nad swoimi rzeczami, wywalczyłam sobie dużą swobodę. Zapoznałam się ze wszystkimi rodzajami muzyki, przynajmniej z tymi, które istniały w Europie przez ostatnie kilkaset lat. Szybko zorientowałam się, że większość z nich nie jest w moim stylu, wiedziałam jednak, że istnieją. Zasmakowałam w puszczaniu dziadkom Jimiego Hendrix'a, a mamie muzyki klasycznej czy w przynoszeniu do szkoły jazz-rocka. Potem przydało mi się to gdy grałam już z zespołami. Miałam obsesję tworzenia nowych rzeczy więc wzięłam mikrofon do ręki. To było bardzo naturalne. Śpiewam profesjonalnie odkąd skończyłam 11 lat".

Björk zrealizowała swój pierwszy album pt. 'Björk' w wieku 11 lat (1977 rok). Płyta ta zawierała piosenki z repertuaru Stevie'go Wonder'a ('Your Kiss Is Sweet' -'Búkolla'), The Beatles (hit 'Fool On The Hill' - 'Alfur Út Úr Hól'), islandzkich zespołów lat siedemdziesiątych oraz własne kompozycje Björk. Płyta sprzedała się w ilości 5000 egzemplarzy, wg. standardów islandzkich była to platynowa płyta. "Kiedy się już ukazała chciano nagrać następną ale ja nie chciałam - powiedziałam dosyć! Czułam się dziwnie, udzielałam wywiadów i robiłam inne dziwne rzeczy, ludzie na ulicy i w szkole zaczęli zwracać na mnie uwagę. Wzbudzałam więcej zainteresowania niż chciałam zanim zdecydowałam czy tego właśnie chcę".

 

Jako dziecko była zazwyczaj samotnikiem, inne dzieci dokuczały jej ze względu na jej orientalna urodę, która nie była popularna w Islandii-nazywano ją nawet "chinagirl". Mimo wszystko Björk nauczyła się dawać sobie radę i stała się silną indywidualnością.

Björk eksperymentowała z różnymi gatunkami muzycznymi, lecz najbardziej była zafascynowana punkiem. Należała do wielu zespołów muzycznych. Należy wymienić na pewno Spit and Snot (79), Exodus (79-80), Tappi Tikarrass (81-83), Kukl (84-86) oraz Sugarcubes (86-92).

Spit and Snot

Björk i jej przyjaciółki stworzyły grupę Spit and Snot kiedy fala punku wkraczała do Islandii. Björk grała na bębnach. Miała wtedy włosy zafarbowane na pomarańczowo (jej ulubiony kolor). Jednak nie zdobyli oni sławy i zaczęli myśleć o tworzeniu innych zespołów.

Exodus

Björk zainspirowana muzyką Elli Fitzgerald zaczęła interesować się jazzem. Swoją następną grupę Björk założyła wspólnie z przyjaciółmi - Ásgeir Sćmundsson oraz Thorvaldur Thorvalsson. Exodus był zespołem nagrywającym swoją muzykę w garażach i nikt o nich teraz nie pamięta.

Tappi Tikarrass

Björk właśnie skończyła szkołę muzyczną. Dzięki temu zespołowi wkroczyła do wspaniałego świata muzyki pop. Wydali dwa albumy 'Bitiđ Fast I Vitiđ' oraz 'Miranda' - żaden z nich nie został bestsellerem. Wystąpili także w bardzo popularnym w Islandii filmie dokumentalnym pt. 'Rokk Í Reykjavík' Tappi Tikarrass grał koncerty z dwoma innymi zespołami: Peyr oraz Purrkurr Pillnikk (z tego zespołu pochodzi późniejszy wokalista K.U.K.L. i The Sugarcubes Einar Örn Benediktsson).

Kiedy Björk miała 17 lat postanowiła ze swoją przyjaciółką Didą, że wykonają sobie identyczne tatuaże na lewych ramionach. Był to 1000 letni kompas.

W czasie istnienia Tappi Tikarras Björk odkryła książkę, która jak twierdzi. zmieniła jej życie. Była to powieść o młodzieży, pasjach, perwersjach, seksie, morderstwie i jajkach! Nazywała się 'Story Of The Eye' a jej autorem jest Batailles. Możesz przeczytać jej angielskie tłumaczenie. Story Of The Eye

K.U.K.L

Ten zespół rozpoczął karierę Björk, która trwa do dzisiaj. Björk tak komentuje początki zespołu KUKL - "To rodzaj dziwnego lokalnego poczucia humoru. Zachowywaliśmy się jak banda 6 latków, wiele razy nas aresztowano. Pisaliśmy okropne piosenki, mieliśmy własne wystawy i robiliśmy własne filmy. Zajmowaliśmy się specyficznym rodzajem terroryzmu. Sabotowaliśmy wszystko co wydawało nam się kołtuńskie". Einar Örn Benediktsson wokalista zespołu wspomina - "Islandzka scena muzyczna tamtych lat została określona jako punkowa, scena garażowa. Nie było w tym nic z polityki. Nie byliśmy ani prawicowi, ani lewicowi. Śpiewaliśmy po islandzku o realiach życia. Sami nagrywaliśmy swoje płyty, wszystko właściwie robiliśmy sami".

Kukl - od lewej - Gud Krist, Melax, Einar Örn, Birgir, Sigtryggur, Björk

Nagrali dwa stricte punkowe albumy, oba w 1984 roku - 'The Eye' (tytuł zaczerpnięty z ulubionej książki Björk 'Story Of The Eye') oraz 'Holidays In Europe (The Naughty Nought)'. Płyty zostały wydane poza Islandią przez brytyjską anarchistyczną wytwórnię Crass. Nagrania znajdowały się tylko na płytach winylowych i można je kupić jedynie od kolekcjonerów za zawrotną cenę, w 1997 roku obie płyty pojawiły się na CD ale rozeszły się bardzo szybko i w Polsce są nie do zdobycia (ja mam ;))) Jednym z wielu fanów KUKL był sam David Bowie!

Björk chciała zarobić trochę pieniędzy więc wydała małą książeczkę z wierszami pt. 'Um Úrnat frá Björk' ('Björk o świętach'). Zostało wydane tylko 100 egzemplarzy, każdy z osobna Björk ilustrowała ręcznie! Książkę można obecnie kupić za około 600$ lub zobaczyć jej wersję online.

W 1985 roku Björk zaszła w ciążę z Ţór'em Eldon (gitarzystą KUKL oraz The Sugarcubes). Nie zdecydowała się ona jednak na przerwanie śpiewania w zespole na czas ciąży co doprowadziło do zawału serca starszą panią, która zobaczyła Björk w 7 miesiącu ciąży śpiewającą i tańczącą na koncercie KUKL z wielkim wiszącym brzuchem!

The Juniper Tree


Rok później, w wieku 19 lat Björk urodziła chłopca, któremu nadała imię Sindri. Po porodzie Björk zagrała w swoim pierwszym filmie. Była to adaptacja baśni braci Grim pt. "The Juniper Tree".

Sindri

The Sugarcubes

Kolejny zespół przysporzył jego członkom sławy na całym świecie. Powstanie The Sugarcubes (po islandzku Sykurmolarnir, po polsku Kostki cukru) datuje się na dzień narodzin Sindriego czyli - 8 czerwca 1986 roku godz. 14.50! Członkami zespołu byli - Björk, Siggi Baldursson, Melax (z KUKL), Ţór Eldon, Bragi Ólafsson oraz Einar Fridrik Erlingson. "Myślę, że ludzie, którzy założyli takie grupy jak KUKL czy The Sugarcubes musieli się spotkać. Żyli w tak małym mieście, mieli tą samą obsesję polegającą na lęku przed przeciętnością. Myślę, że był to zawsze nasz największy wróg - przeciętność, materializm, ciasnota umysłowa, małomiasteczkowa umysłowość. Zrobilibyśmy wszystko aby to przełamać".

Tuż po powstaniu The Sugarcubes członkowie zespołu założyli artysyczną grupę Bad Taste (Smekkleysa). Rozpoczęła działalność, wydaniem namalowanej przez Fridrika Erlingssona pocztówki upamiętniającej słynne spotkanie Reagana z Gorbaczowem w Reykjavíku. Za zyski z jej sprzedaży sfinansowali swój pierwszy singiel. Bad Taste (po polsku 'zły smak') działa do dzisiaj jako wytwórnia muzyczna skupiająca wokół siebie najlepsze islandzkie zespoły muzyczne. Jak twierdzą jej założyciele, wytwórnia powstała, by podjąć "walkę z dobrym smakiem, który jest największym wrogiem twórczości artystycznej".

słynna pocztówka

teledysk 'Hit' teledysk 'Hit' teledysk 'Birthday'

Pierwszym wielkim przebojem The Sugarcubes była piosenka 'Birthday' ('Ammćli'). Nagrali jej angielskojęzyczną wersję dla brytyjskiej wytwórni One Little Indian w roku 1987. Einar Örn mówi - "Nic takiego nie zdarzyło się wcześniej. W muzyce rozrywkowej była pustka i nagle pojawiło się światło - to byliśmy my! Pochodziliśmy z Islandii i nazywaliśmy się The Sugarcubes. Ktoś powiedział mi, że piosenka "Birthday" została singlem tygodnia w 'Melody Maker'. Zareagowałem mówiąc - o cholera, przyniesie nam to same kłopoty. I oczywiście miałem rację". Björk tak opowiada o pierwszych sukcesach - "Wytwórnie proponowały nam biliony i tryliony. Odpowiadaliśmy im żeby się odpieprzyli bo przecież byliśmy terrorystami!".

The Sugarcubes The Sugarcubes

W przerwach między śpiewaniem w The Sugarcubes Björk ponownie spróbowała swoich sił jako aktorka. Tym razem wystąpiła w sztuce Glerbrot przygotowywanej przez islandzką telewizję.

  The Sugarcubes

The Sugarcubes nagrali pierwszą płytę 1988 roku. Była zatytułowana 'Life's Too Good!' i pochodzą z niej takie przeboje jak 'Blue Eyed Pop', 'Motorcrash' czy 'Mama'. Zespół odbył wielkie światowe tourne.

The Sugarcubes

The Sugarcubes

  Kolejny album The Sugarcubes wydany w 1989 roku to 'Here Today, Tomorrow, Next Week!' - płyta ta nie sprzedawała się tak dobrze jak poprzednia. Rok później Björk nagrała wspólnie z zespołem Tríó Gudmundur Ingólfssonar jazz'ową płytę pt. 'Glin gló'. Płyta okazała się wielkim przebojem (platyna). Zespół dawał liczne koncerty w Islandii.

okładka 'Glin gló' Björk oraz Tríó Gudmundur Ingólfssonar

'Ex:El'

W 1990 roku Björk poznała Grahama Masseya z formacji 808 State, który zaprosił ją do współpracy nad ich najlepszą płytą pt. 'Ex:El'. Björk wykonała dwie piosenki - 'Ooops' oraz 'Qmart'.

klip 'Ooops'

Björk z 808 State Björk z 808 State

W roku 1992 The Sugarcubes nagrali dwa nowe albumy - 'Stick Around For Joy' oraz 'It's-It!' (płyta zawierała remixy piosenek wydanych wcześniej przez zespół). Jeszcze raz odbyli wielkie tourne. Towarzyszył im zespół U2. Bono tak wspomina Björk i występy z The Sugarcubes - "Ta dziewczyna ma głos jak sztylet, absolutnie czysty dzwięk. Kiedyś Sugarcubes grali z U2. Szykowałem się w garderobie, nie słyszałem zespołu tylko niskie dudnienie przenikające ściany. Ale cięgle słyszałem ten głos. Zdawało się, że przechodzi przez metal, beton, szkło, przez wszystko. Mogę powiedzieć, że wchodził prosto do mojego serca". Były to ich ostatnie wspólne koncerty. Einar taktłumaczy konieczność rozpadu zespołu - "Pułapka interesów oznaczała koniec dla Sugarcubes - mieliśmy dosyć. Byliśmy przyjaciółmi i zamiast zniszczyć wspaniałą przyjaźń zdecydowaliśmy się zrezygnować z robienia interesów". Ich ostatni koncert odbył się 17 listopada 1992 roku w Nowym Jorku w klubie Limelight. Pod koniec występu Einar powiedział "Dziękujemy, byliśmy The Sugarcubes!"

 

'Life's Too Good!' 'Here Today, Tomorrow, Next Week!' 'Stick Around For Joy' 'It's-It!'

Björk solo

Po rozpadzie The Sugarcubes w 1992 roku Björk zapowiedziała, że zamierza nagrać swój solowy album o 'roboczym' tytule 'Björk's Affairs'.

W Islandii nie było dobrych warunków na to aby Babsi mogła rozpocząć swoją solową karierę, więc przeniosła się z Sindrim do Londynu - "Przeniosłam się do Londynu aby nagrać własną płytę. Nadszedł czas abym zaczęła pisać piosenki o sobie. Miałam 27 lat pomyślałam sobie, że jeżeli nie spróbuję czegoś więcej to znaczy, że jestem tchórzem. To była poważna decyzja, głownie ze względu na mojego syna. Jestem osobą bardzo rodzinną".

Björk postanowiła, że producentem jej płyty będzie Nellee Hooper. Tytuł albumu zmieniono z 'Björk's Affairs' na 'Debut', Björk chciała podkreślić w ten sposób, że jest to jej pierwsza solowa płyta z jej własnymi piosenkami nagranymi bez żadnych kompromisów.

islandzki sklep muzyczny w dniu wydania 'Debut-u'

'Debut'

"Większość piosenek piszę w samotności w swoim pokoju gdy inni śpią - powiedziała Björk. Zamykam wtedy dzwi i słucham ulubionych płyt. Materiał na pierwszy album składał się właśnie z takich właśnie prywatnych potyczek z samym sobą. Nie miałam więc jakiś specjalnych oczekiwań gdy płyta została wydana. Tymczasem wielu ludziom spodobała się, wiele osób, z którymi rozmawiałam mówiło mi, że rozumieją co chciałam powiedzieć. Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu."

Autorem zdjęcia na okładce 'Debut' jest Jean-Baptiste Mondino.

teledysk 'Venus As A Boy' teledysk 'Venus As A Boy' teledysk 'Venus As A Boy'

Do 'Debutu' zostało zrealizowanych 5 singli: 'Human Behaviour', 'Venus As A Boy', 'Play Dead', 'Big Time Sensuality' oraz 'Violently Happy'. Album okazał się wielkim hitem, który zrobił z Björk gwiazdę o międzynarodowej sławie. Babsi zaczęła koncertować. Towarzyszył jej sześcioosobowy, orginalny zespół składający się z muzyków różnej narodowości - "Nie planowałam tego ale tak wyszło, że w moim zespole jedna osoba jest z Iranu, inna z Indii, Turcji, Cypru czy Barbados. Trochę według zasady - imigranci wszystkich krajów łączcie się".

Björk i jej zespół z czasów 'Debutu'
Björk wystąpiła w koncercie MTV Unplugged, na którym za instrumenty muzyczne posłużyły między innymi kieliszki napełnione wodą! Była również modelką projektanta mody Gaultier'a. Na jednym z koncertów gościem była prezydent Islandii Vigdis Finnbogadóttir - "Nie można powiedzieć, że Björk kogoś naśladuje - powiedziała prezydent - jej osobowość jest całkowicie nie spotykana - ciepło, niezwykłe podejście do życia, serce dziecka i islandzki sposób bycia", "Bohaterki sag są bardzo silne, Björk jest taka jak one".

Björk zaczęła myśleć już o następnym albumie. Poznała Adriana Thaws znanego jako Tricky, nagrała z nim dwie piosenki na nową płytę - 'Enjoy' oraz 'Headphones'.
Swój nowy album Björk nazwała 'Post' ponieważ był jak listy wysyłane z Londynu do Islandii. Materiał na tą płytę był w większości przygotowywany poza Wielką Brytanią, między innymi na wyspach Bahama. Babsi jak zwykle wszystkich zaszokowała nagrywając piosenkę 'Possibly Maybe' nago!

'Post'

Gdy wszystko było już gotowe do wydania Björk uznała, że płyta jest za bardzo 'elektroniczna' i zdecydowała się na zmiany - dodała saksofon, trąbki oraz zaangażowała orkiestrę symfoniczną.
Do 'Post-u' zrealizowano następujące single - 'Army Of Me','Isobel', 'It's Oh So Quiet', 'Hyper-Ballad', 'Possibly Maybe' oraz 'I Miss You'.

Goldie i Björk

Po rozpadzie związku z Tricky'm Björk poznała gwiazdora muzyki jungle Goldie'go (znany ze złotego uzębienia) - "Jestem zakochany. Björk mnie uzupełnia, ja uzupełniam ją. Jako muzycy jesteśmy chyba ostatnimi tak kontrowersyjnymi osobami w tak pieprzonym świecie i razem możemy wyruszyć nawet na podbój wszechświata" - powiedział Goldie. To właśnie on podczas koncertu w Hong Kongu (1996r.) wręczył Babsi nagrodę BRIT AWARD dla najlepszej międzynarodowej wokalistki.

Sława i rozgłos nie były jednak tym czego Björk chciała. Żyła w ciągłym napięciu, była królową brytyjskiej prasy brukowej. Jej zła passa zaczęła się od incydentu na lotnisku w Bangkoku - cały świat na ekranach telewizorów zobaczył pannę Gudmundsdottir, która targała dziennikarkę za włosy. Björk puściły nerwy, gdy po wylądowaniu w stolicy Tajlandii została otoczona przez grupę żądnych sensacji reporterów. Julie Kaufman, która została pobita przez Björk nie wniosła jednak sprawy do sądu, oświadczyła tylko, że przykro jest jej, że w Björk siedzi tyle zła.

Björk tak tłumaczy swoje postępowanie - "Nosiłam te wszystkie piosenki w sobie, jedynym sposobem aby uwolnić się od tego było postawienie siebie w sytuacji skrajnego zagrożenia, niestety można postępować tak tylko przez jakiś czas, potem następuje wybuch. Jeżeli wchodzi się w takie tępo życia, że pędzi się z prędkością 9000 mil na godzinę nie słabnie się powoli tylko eksploduje."

'Telegram'

Babsi zdecydowała się na wydanie albumu zawierającego remixy z płyty 'Post'. 'Telegram' zawierał bardzo różnorodny muzycznie materiał - od techno, poprzez trip-hop skończywszy na smyczkowej wersji 'Hypperballad'. Björk także uczestniczyła w sesji zdjęciowej Nobuyoshi'ego Araki, którego fotografie znajdują się na okładce 'Telegramu'

Gdy Björk zdołała się otrząsnąć z problemów spotkało ją jeszcze jedno smutne, wręcz przerażające wydarzenie, które miało miejsce we wrześniu tego samego roku. Niejaki Ricardo Lopez, 21-latek z Miami, popełnił samobójstwo, nie mogąc znieść faktu, że jego ulubiona artystka spotyka się z czarnoskórym mężczyzną. Przed swoją śmiercią zdążył skonstruować bombę, którą wysłał do domu Babsi, na szczęście została ona przechwycona przez policję. Björk po tych wydarzeniach oświadczyła dziennikarzom - "Ludzie nie powinni mnie traktować zbyt dosłownie i wkraczać w moje życie prywatne chociaż moja muzyka jest dla wszystkich."

Aby zapomnieć o tym incydencie Björk zdecydowała na tymczasowe opuszczenie Anglii i przeprowadzenie się do Hiszpanii.

Hiszpania jest jednym z ulubionych krajów Björk - "Myślę, że jest coś pociągającego w tym, że się mieszka na krańcu kontynentu. To niezwykłe uczucie. Kiedy wyglądasz przez okno i widzisz inny kontynent to w zdrowy sposób jakoś cię kręci, wyglądasz przez okno i jesteś w Afryce!". To właśnie w Hiszpanii Björk w swoim prywatnym studiu nagraniowym El Madrońal nagrała swój kolejny solowy album pt. 'Homogenic' - "Jest jednorodny stylistycznie - powiedziała Babsi - taki jak ja teraz, więc zamiast dużej ilości instrumentów będą tylko bębny, smyczki i głos." Björk wyraźnie czerpie z tradycji islandzkiej muzyki o czym otwarcie mówi - "Wiedziałam, że ten album będzie powrotem do Islandii, o czym zresztą myślę. Dosyć trudno jest zacząć tak od niczego, bez tradycji." Björk podeszła do pracy nad tym albumem bardzo emocjonalnie, jedną z piosenek na 'Homogenic' zadedykowała swojej najlepszej przyjaciółce Jóga.

W marcu 1997 r. Björk otrzymała muzyczną nagrodę Rady Krajów Nordyckich, przyznawaną już od 38 lat najbardziej poważanym artystom skandynawskim, z reguły już nieżyjacym. Björk jest w dodatku pierwszym wykonawcą muzyki pop, uhonorowanym tą nagrodą. W uzasadnieniu jej przyznania napisano, że "Björk jest wierna swym ideom, swej osobowości i prezentuje prawdziwą tożsamość skandynawską".

'Homogenic'

Jeszcze przed wydaniem 'Homogenic' Björk wzięła udział w wielkim koncercie 'Tibetan freedom festival' zorganizowanym przez zespół Beastie Boys, tam zaprezentowała po raz pierwszy piosenki z nowego albumu.

Björk i jej przyjaciółki w Islandii

Do 'Homogenic' wydano 5 singli - 'Jóga', 'Bachelorette', 'Hunter', 'Alarm Call', 'All Is Full Of Love'. W 1998 roku Björk wydała 'Volumen' - zbiór wszystkich swoich teledysków (oprócz 'Alarm Call' i'All Is Full Of Love') oraz koncert Shepherd's Bush Empire. Po zakończeniu promocji albumu Björk udała się do Islandii na wypoczynek.

Podczas trasy koncertowej promującej 'Homogenic' Björk zachorowała. Musiała odwołać kilka koncertów, między innymi nie wystąpiła na festiwalu w Sopocie.

zdjęcie z planu filmowego "Dancer In The Dark"W 1999 roku Björk brała udział w zdjęciach do filmu Lars'a von Trier pt. "DANCER IN THE DARK", w którym gra główną żeńską rolę. Obok niej występują między innymi Catherine Deneuve (francuska gwiazda filmowa), Jean-Marc Barr oraz Udo Kier. Björk wcześniej grała w dwóch filmach tj. "The Juniper Tree", 'Glerbrot' (islandzka sztuka telewizyjna) oraz małą rolę w "Pret-A-Porter". W "Dancer In The Dark" gra Selmę, Czeszkę, która emigruje do Ameryki aby zarobić na operację dla swojego syna Gene'a, który może stracić wzrok. Całymi dniami pracuje w fabryce, ale marzy o zostaniu aktorką, jej marzenia spełniają się. Selma dostaje rolę w wystawianym przez teatr amatorski musicalu "Sound Of Music"...

Akcja filmu rozgrywa się w 1964 roku. Zdjęcia do filmu kręcone są głównie w Danii i Szwecji. Wcześniej Björk brała lekcje tańca (i stepowania!) u światowej sławy choreografa Vincenta Patterson'a.
Podczas zdjęć do filmu Björk nagrywała również soundtrack do "Dancer In The Dark".

Catherine Deneuve, Björk i Lars von Trier

31 grudnia 1999r. 770 milionów ludzi na całym świecie mogło usłyszeć pieśń 'Anchor Song' wykonaną przez Björk i 90 osobowy chór Voices of Europe. Bezpośrednia transmisja telewizyjna z katedry Hallgrimskirkja odbyła się w ramach programów relacjonujących przebieg obchodów milenijnych na całym świecie.

Festiwal w Cannes w 2000 roku był dla Björk napewno ważny. 17 maja odbyła się premiera filmu "Dancer In The Dark'. 4 dni później musical został nagrodzony Złotą Palmą, Björk została wybrana najlepszą aktorką. Niestety, na konferencji prasowej po zakończeniu festiwalu, Björk wyznała, że nie zamierza zagrać już w żadnym filmie.

W sierpiniu i wrześniu 2000 roku Björk miała towarzyszyć chórowi Voices Of Europe w tourne po 9 Europejskich Miastach Kultury roku 2000 (czyli również Krakowie, w którym koncert miał się odbyć 3 września). Po otrzymaniu nagrody w Cannes zainteresowanie mediów osobą Björk było tak duże, że Bapsi zrezygnowała ze wspólnych koncertów z chórem.

...ciąg dalszy nastąpi...

(c) 1999,2000 andrzej kińczyk
źródła - "Websense", "Ultimate Intimate", wywiady i artykuły prasowe.